A héten megismerhették cikkünkben az MKSZ 2022-2028-as stratégiájában szereplő Képzési Központunk (KK) főbb irányait, céljait és feladatait. Most újra az Alba KK vezetőjét, Madár Gabriellát kérdeztünk a klubon belüli változásokról, klubunk fejlődési lehetőségeiről és a KK-lét fontosságáról.
Mi változik az Alba utánpótlásrendszerében az eddigiekhez képest? Melyik korosztályokat érinti a rendszer?
„Egyesületünkben eddig is kiemelten figyeltünk az utánpótlásban játszó játékosokra. Ennek egyik fontos állomása volt az Alba Tehetség Program, aminek úgy vélem, már látható eredménye is van. A programban a legfiatalabb játékos 2008-as, a legidősebb 2004-es.
A Képzési Központ most lehetőséget biztosít, hogy a fiatalabb korosztályokban is elkezdhessük a tehetségek követését és plusz lehetőséget biztosítsunk a fejlődésükhöz. Első körben a Magyar Kézilabda Szövetség kérésére a 2010-es korosztállyal kezdtük meg a munkát felmérésekkel és egyéni képzésekkel. Hamarosan ugyanez „vár” a 2008-2009-es korosztályra is. Az, hogy egészen fiatal játékosokkal tudunk elkezdeni kis csoportos egyéni képzéseket, egy nagyszerű lehetőség, amivel élnünk kell annak érdekében, hogy tovább fejlődhessenek a sportolók. Tehát a változás egyértelműen pozitív, és bízom benne, hogy a játékosaink élnek is ezzel a lehetőséggel.”
Miért fontos, hogy klubunk MKSZ Képzési Központ lett?
„A képzőközpontban és az alközpontokban edző játékosok a közös edzéseken felmérhetik, hogy hol tartanak egymáshoz képest, megismerkedhetnek egymással. A klubunk szorosabb kapcsolatot alakít ki a közeli alközpontokkal, Ajkával, Rácalmással, Hartával, Dömsöddel. Örömünkre tárgyalás alatt van már egy ötödik alközpont csatlakozása is. Az eddigi tapasztalataim szerint igazi partneri együttműködésben tudunk dolgozni. Az alközpontok edzői, vezetői nyitottan állnak minden felvetéshez. Nagyon várjuk már ezt az első, közös napot február 4-én, ahol végre találkozhatnak a játékosok a többi egyesület hasonló korú tehetségével.”
Milyen pozitív sportszakmai változásokat eredményezhet, hogy Képzési Központtá váltunk?
„A szövetség részéről sok olyan segédanyagot, edzéstervet kaptunk a felmérések, egyéni képzések elvégzéséhez, amiből rengeteget profitálhatnak az edzők, az alközpontok és a Képzési Központ is. Továbbá nagy segítség, hogy a program vezetőihez (Juhász István, Zsiga Gyula, Horváth László) bármikor fordulhatunk szakmai kérdésekben. Szem előtt vagyunk, figyelnek és odafigyelnek ránk, és ez jó.
Az, hogy olyan edzőkollégákat tudtunk megnyerni az „ügynek”, mint Rácalmáson Ferling Detti, Hartánál Kolics Jani, Dömsödön Béczi Jani és Ajkán Poór Tomi, akik elkötelezettek az utánpótlás-nevelés iránt, mindenképpen pozitívum. Egyértelműen sokat tudunk tanulni egymástól is.”
albakezi.hu