Az Alba Fehérvár KC az új MKSZ-stratégia nyertese lehet, ha képesek vagyunk kihasználni szakmai tudásunkat és az új rendszer adta előnyöket. De mit is tartalmaz az új stratégia? Hogy válhatunk még fontosabb láncszemmé az utánpótlás-nevelésben? Képzési Központunk vezetője, Madár Gabriella mesélt az új program és az Alba kapcsolatáról.
Madár Gabriella, az Alba Fehérvár KC Képzési Központjának vezetője:
„Az MKSZ 2022-2028 sportági stratégiájának részeként törekszik az akadémiák, képzőközpontok és sportszervezetek közötti kapcsolat tudatos kiépítésére legfőképpen lokális szinten, amelyhez a folyamat központi ösztönzése is elengedhetetlen. Így született meg a Képzési Központok (KK) kialakításának ötlete. Első körben két-két lány és fiú Képzési Központot jelöltek ki.
Nagy siker, hogy az egyik lány Képzési Központnak a mi egyesületünket találták megfelelőnek.
Ahhoz, hogy ezt elérjük, több szempontnak kellett megfelelni (utánpótlás játékosok száma, UP válogatottak száma, eredmények, edzők képesítése).
A Képzési Központ edzői Gáspár Gabriella, Szarka Adrienn és Józsa Krisztián lettek. Mint KK tartoznak hozzánk alközpontok: Rácalmás, Harta, Dömsöd, Ajka. Ezekben az alközpontokban dolgozik egy-egy edző a program keretében. Ők a felelősek a kiválasztott tehetségek egyéni képzéséért, a felmérések elvégzéséért, a kapcsolattartásért. A program belépő szintjén azok a testnevelők vannak, akik az általános iskolákban foglalkoznak az alsó tagozatos gyermekekkel még nem versenysport jelleggel, itt a sportág megismertetése, megszerettetése az elsődleges feladat. (Ők viszik tovább a „Kézilabda az iskolában” programot)
A KK feladata, hogy a saját játékosainkon kívül az alközpontokon keresztül olyan egyesületek tehetséges játékosait kísérjük figyelemmel és mentoráljuk, akik a saját egyesületükben bizonyos korosztály után nem tudnának versenyzési lehetőséghez jutni, vagy a településen a továbbtanulás nem megoldott. Ki szeretném emelni, hogy a cél az, hogy ezek a lányok 14 éves korig a saját egyesületükben fejlődjenek, nem szeretnénk kiszakítani őket a megszokott környezetükből.
Ezután a továbbtanulás időszakában azok a játékosok, akik úgy döntenek, hogy Fehérváron szeretnének továbbtanulni és szeretnének tovább kézilabdázni, nekik megadjuk a lehetőséget, hogy a Képzési Központban sportoljanak tovább. Mivel a közös edzéseken, programokon megismerik a környezetet, a többi játékost, az edzőket így a váltás sem lesz olyan drasztikus.
Reményeink szerint ez a fajta rendszer elősegíti majd, hogy minél kevesebb tehetség vesszen el.”
albakezi.hu