A tizenötödik felnőtt szezonját követően, május végén visszavonul a profi sporttól Szarka Adrienn, az Alba Fehérvár KC 31. életévében járó balszélsője. Adrienn Soltvadkerten ismerkedett meg a kézilabdával, majd Kiskunhalasra került, ahol 2007-ben, 16 évesen mutatkozott be az NBI-ben.
A halason eltöltött éveket követően, 2010-ben igazolt a Ferencváros együtteséhez, ahol hét idényen keresztül szerepelt, pályafutása itteni szakaszához köthetőek legnagyobb sikerei, az FTC-vel magyar bajnok- és magyar kupa-győztes lett, valamint kétszer KEK-elsőséget is ünnepelhetett.
2017-ben Békéscsabára szerződött, ahonnan egy szezont követően Székesfehérvárra tette át a székhelyét. Az Alba Fehérvár KC színeiben eddig 83 NBI-es találkozón lépett pályára és 107 találatot jegyzett. Döntésének értelmében a 2021/2022-es bajnoki szezont követően befejezi pályafutását.
Mikor fordult meg először a fejedben a visszavonulás gondolata?
Már a pályafutásom elején meg volt bennem az elképzelés arról, hogy nagyjából hány éves koromig szeretnék majd játszani. Mindig is tudtam, hogy szeretnék idővel családot alapítani, így már a jelenlegi szerzősédem aláírásakor jeleztem mindezt a klub vezetése felé. Akkor még nem volt teljesen bizonyos, hogy ez a 2 év lesz az utolsó, most viszont úgy érzem helyes döntést hoztam azzal, hogy az idény végeztével befejezem a pályafutásomat.
Nehéz volt meghoznod ezt a döntést?
Sokat gondolkoztam rajta, de nem volt túl nehéz meghozni a végső elhatározást. Azóta persze van bennem egy érdekes érzés, hogy már csak pár hét van hátra a szezonból és a játékos karrieremből. A legfurcsább pillanat szerintem az lesz, amikor júliusban nem kell majd újra edzésre jelentkeznem.
Soltvadkerten ismerkedtél meg a kézilabdával. Családilag kódolva volt, hogy ezen sportág mellé teszed le a voksodat?
A családomban többen kézilabdáztak, illetve nagynéném profi játékos volt (Szarka Éva, a szerk.), így valóban volt családi kötődés. A kezdetekkor viszont nagyobb szerepet játszott a sportágválsztásban a kisváros adta korlátozott lehetőségek színtere, hiszen a kézilabda volt az egyedüli, ahol lányként csapatsportot tudtam űzni. Később nem volt kérdés, hogy a kézilabdánál maradok, mivel nagyon megszerettem a játékot.
Pályafutásod mely szakaszára-, eredményeire vagy a legbüszkébb? Mik azok az emlékképek, melyek örökre Veled maradnak?
A Ferencvárosnál töltött 7 évem volt a legsikeresebb, hiszen ott lettem bajnok, kupa-győztes, és KEK-győztes, illetve a Bajnokok Ligájában is eredményesek voltunk. Ezen kívül minden csapatomban voltak olyan győzelmek, amelyekre büszke vagyok. Mindig örömmel fogok visszaemlékezni ezekre a pillanatokra.
Voltak mélypontok a karrieredben?
Természetesen voltak nehezebb időszakok, amikor nekem- vagy a csapatnak nem úgy ment a játék, ahogy szerettük volna és kevésbé voltunk eredményesek. Ez sokszor nehéz volt, de szerencsére mindig sikerült túllendülni azokon.
Kereknek érzed pályafutásod egészét? Maradt benned bármiféle hiányérzet? Vágytál volna valamire, ami nem adatott meg?
Azt mondhatom, hogy igen, kereknek érzem a pályafutásomat. Hálás vagyok, hogy ennyi évet tölthettem el a kézilabdában profi játékosként és ilyen sikereket érhettem el. Szerencsére a komoly sérülések is elkerültek. Nem maradt bennem hiányérzet, hiszen olyan sokat kaptam ettől a sportágtól.
Mit adott a kézilabda Szarka Adrienn-nek?
A legnagyobb ajándék szerintem önmagában az, hogy azt csinálhattam, amit imádtam. Sosem munkaként tekintettem a kézilabdára. Ezenkívül nagyon sok barátot-, élményt-, sikert és tapasztalatot adott.
Mit gondolsz, melyek azon tulajdonságaid, melyek kiemeltek Téged a többiek közül?
Mindig nagyon kitartó voltam, alázatos és sokat dolgoztam azért, hogy jobb játékos váljon belőlem. Nem én voltam a legtehetségesebb vagy a leggyorsabb, de a mentalitásommal és plusz munkával próbáltam kárpótolni ezt.
Nem titok, a jövőben sem szakadsz el szeretett sportágadtól. A következő bajnoki szezontól főállású utánpótlás edző leszel az Alba-nál. Hogyan jött az „edzősködés” gondolata? Tudatosan készültél a civil életre?
Mindig is tudatosan készültem a pályafutásom utáni életre. Régóta tudom, hogy gyerekekkel szeretnék foglalkozni. Már a gimnázium elvégzése után elkezdtem az egyetemet, ahol kézilabdaedzői- és gyógytestnevelői végzettséget szereztem. Az elmúlt pár évben már aktív pályafutásom mellett is végeztem utánpótlás-edzői munkát a klubnál, így ezt fogom folytatni a jövőben is.
Milyen tanáccsal látod majd el csapattársaidat, főként a fiatalokat, akik jövőre már nélküled futnak ki a pályára?
Elsősorban, hogy élvezzék azt, amit csinálnak, hiszen nagyon gyorsan eltelnek ezek a nagyszerű évek.
Ezenkívül én mindig is a munkában hittem, így azt tanácsolnám, hogy dolgozzanak sokat, hiszen az elvégzett munka mindig kifizetődik.
Mit üzensz a fehérvári szurkolóknak?
Nagyon szépen köszönöm nekik ezt a sok támogatást és szeretetet, amit az évek alatt kaptam! Új otthonra leltem a városban és a klubban egyaránt, így nem búcsúzom, hiszen más szerepkörben, de továbbra is az egyesületnél maradok. Hajrá Alba, hajrá Fehérvár!
albakezi.hu