A Magyar Kézilabda Szövetség 2021. májusában, a koronavírus-járvány újabb hulláma miatt lezárta az országos utánpótlás bajnokságok küzdelmeit, melynek következményeként helyezések nem kerültek megállapításra.
A 2020/2021-es bajnokság kapcsán értékeltük az évet az Alba Fehérvár KC utánpótlás vezetőjével, Kerékgyártó Zsolttal.
Milyen előjelekkel vágtak neki az Alba Fehérvár KC utánpótlás csapatai a 2020/2021-es szezonnak, annak a tükrében, hogy a 2019/2020-as idény ideje korán, végeredmény-hirdetés nélkül, 2020. márciusában véget ért?
A szakmának-, a sportolóknak- és a szülőknek is meg kellett ismerkedniük az online edzés fogalmával, melyek mindenképpen hasznosak voltak abból a szempontból, hogy a gyerekek nem maradtak teljesen sport nélkül. Az iskolai testnevelés órák is hasonlóképpen voltak szervezve, így a nagyobb gyerekek önállóan is tudtak mozogni, míg a kisebbek szülői segítséggel tudták végrehajtani a feladatokat, ugyanakkor el kell mondani, hogy ezeknek az edzéseknek a hatékonysága korántsem ért fel a jelenléti, csapatszinten tartott foglalkozások hatásával.
A
Szakmailag eltérő tervekkel kellett készülni a 20/21-es bajnokságra?
Mivel nem tudhattuk, hogy milyen hatásai lesznek és egyáltalán meddig fog tartani a vírushelyzet, alapvetően nem változtattunk a terveinken. Mindig betartottuk az adott szabályokat és egészségügyi ajánlásokat. Az Alba-nál külön figyelmet fordítunk a képzésre. Nemcsak sportolókat kívánunk nevelni, hanem sportos-, sportszerető embereket is. Fontos tudni, hogy nem lehet mindenkiből első osztályú játékos, de aki sportolásra adja a fejét, annak kötelessége mindent megtennie, hogy azzá váljon. Székesfehérváron igyekszünk összhangban tartani a sportolók kötelességeit és jogait, valamint minden feltételt megteremteni a fejlődéshez, cserébe azonban elvárjuk a pozitív hozzáállást.
Az U8-U9 korosztályokban mindig a játék megszerettetése a cél. Nagyon jó kezdeményezés az MKSZ részéről, hogy bevezették az ilyen korú gyerekeknek a kisjátékokat a mérkőzések között. Itt még nem a versenyzés a legfontosabb, hanem hogy minél többet találkozzon a gyermek a labdával, minél jobb „barátságot” ápoljon a játékszerrel. Ezért is jó, hogy nincs eredményszámítás. A klubban több csoportot is foglalkoztatunk ezekben a korosztályokban, nagyszerű munkát végez Csernus Kriszta, Siti Eszter, Sénig-Molnár Judit, Szarka Adrienn, de ide „dolgozik be” Gáspár Gabriella is, az ovisokkal.
U13-ban igazi, látványos kézilabdára van lehetőség. Szerencsére az állományunk is megvan hozzá, Halász Máté személyében egy igazán rátermett fiatal edző vezette a csapatot. Innen is sikerült egy játékosnak bekerülni a Komplex Tehetség Programba.
Bacsi Mihály keze alatt az U14-esek a legjobbakkal is felvehetik a versenyt, míg U15-ben Béczi János egy nagyon jó csapatot épített fel Dömsödön, amit még erősebbé tettek a székesfehérvári játékosok.
2020. szeptemberében elkezdődhettek a 2020/2021-es szezon küzdelmei, melyek, a koronavírus-járvány újabb hullámainak áldozataiként 2021. márciusában ismételten felfüggesztésre kerültek, majd májusban a Magyar Kézilabda Szövetség helyezések megállapítása nélkül lezártnak tekintette azokat. Kivételt jelentettek ez alól a felnőtt bajnokságok, így U22-es együttesünk tovább játszhatta NBII-es mérkőzéseit. Melyik korosztály fejlődése volt a legjelentősebb?
Úgy vélem, hogy az újabb csonka bajnokság miatt nem lehet jelentős fejlődésről beszélni, mivel nincs összehasonlítási alap, nincsenek mérkőzések. A legjelentősebb fejlődést az U14-es és U15-ös korosztályban vártam volna. Remélem jövőre igazolják a lányok a feltételezéseimet.
U22-es csapatunk ezüstérmes lett a felnőtt NBII-es bajnokság déli csoportjában. Az Alba Fehérvár KC az U22-es elnevezéssel ellentétben ifjúsági korú játékosaival érte el ezt a remek eredményt. Edzőként Te vezetted a második helyig a csapatot. Mit jelentett ez a végeredmény a lányok, a csapatnak, a Klubnak, s Neked?
A felnőtt csapat kispadján bekövetkezett változások kihatással voltak a közvetlen utánpótlásra. Bár részt vettem a csapat nyári felkészülésében, hiszen eleve úgy terveztük, hogy az NBII-es meccseket én menedzselem majd, de Józsa Krisztián tervei alapján készültünk. Szerencsére Krisztiánnal mind a szakmai-, mind pedig az emberi kapcsolatunk kiváló, így nem okozott törést a csapat életében a váltás.
A Magyar Kézilabda Szövetség „Komplex Tehetség Programjában” is több játékossal képviseltetjük magunkat klub szinten, ahogyan a serdülő – és junior válogatottakban is. Ezen tények nem csupán a szakmai munka magas szintjét jelzik, hanem egyúttal a felelősséget is, a továbbiakra nézve.
Az Alba utánpótlása kapcsán célként említhető, hogy meglévő tehetségeinket felsőbb szintekre emeljük, s minél nagyobb számban jelenjünk meg a korosztályos válogatottakban?
Az Alba utánpótlás nevelésének sikerét jelzi, hogy az idei, NBI-es bajnokság 2020/2021-es idényében öt ifjúsági játékosunk (Gyöpös Szabina, Kertész Korina, Kubina Molli, Sulyok Réka, Tolnai Laura) is be mutatkozhatott a felnőtt csapatban.
A legnehezebb dolog ebben a kérdésben az átmenet biztosítása az utánpótlás – és a felnőtt sportolói kor között. Ehhez fontos lenne, hogy legyen egy másodosztályú csapatunk, vagy saját jogon-, vagy valakivel szerződve. Erre megvan a klub vezetőinek szándéka, de nem könnyű megoldani.
Két éve, 2019-ben Kecskemétről kerültél Székesfehérvárra, az Alba-hoz, júliustól pedig már máshol folytatod, nem titkoltan, Győrben. Hogyan összegeznéd az elmúlt két fehérvári évedet, mit hagysz itt magadból? Mi az, amire büszke vagy, illetve van-e benned bármiféle hiányérzet? Mit vársz az Alba Fehérvár KC utánpótlásától a 2021/2022-es szezonban?
Nagyon megtisztelő volt, amikor Balássi Imre elnök úr 2018-ban először felvetette a közös munka lehetőségét.
Nagy tervekkel, hosszú távra érkeztem Fehérvárra, de ezt nem tudtam teljesíteni, amit nagyon sajnálok. Az biztos, hogy bár rövid időt töltöttem itt, nagyon a szívemhez nőtt a klub. Nagyszerű embereket ismertem meg, mind a közvetlen munkatársak-, mind a játékosok-, mind pedig a hátteret biztosító stábtagok személyében.
Mindenképpen büszke vagyok arra, hogy át tudtam venni Németh Gábortól a stafétabotot. Nagyon hálás vagyok neki a sok segítségért, amit tőle kaptam.
Az is örömmel tölt el, hogy a következő évben nagyon sok új-, ügyes játékos jön az Alba-hoz. Terveink szerint a jövőben már megvalósulhat egy teljes „kézilabdás emelet” kialakítása az Árpád Kollégiumban.
Amikor Kecskemétről eljöttem, roppant büszke voltam, hogy egy nagyobb klubhoz kerülök. Most úgy érzem, hogy újra feljebb léphetek egy szintet a karrieremben, hiszen a Győri Audi ETO Kézilabda Akadémiájánál dolgozom majd.
albakezi.hu